Cheb, Çek Cumhuriyeti

Cheb / Karlsbad Bölgesi / Çek Cumhuriyeti

Cheb (eski adı Eger), tarihi açıdan bugünkü Alman-Çek sınırındaki konumuyla şekillenmiştir. Yaklaşık 33.000 nüfusu ve 9,6 km² yüzölçümü olan şehir, konumuyla tarihi etkilemiştir. Günümüzde Cheb, Karlovy Vary (Karlsbad), Mariánské Lázně (Marienbad) ve Františkovy Lázně (Franzensbad)’den oluşan kaplıca üçgeninin tam ortasındaki konumuyla batıdan Orta Avrupa’ya bir kapıdır.

Uzun ve değişken tarihi süreç, Cheb ve etrafında birçok iz bıraktı. Çoğu zaman tarihi olayların ve önemli kişiliklerin arka planı olan görülmeye değer birçok yer, günümüzde restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır. Kuleler, kiliseler ve doğa (Eger şehir ormanı), sizi vakit geçirmeye ve bölgenin tarihine dalmaya davet eder.

Bugün Cheb, ekonomik olarak Orta ve Batı Avrupa arasında önemli bir bağlantı noktasıdır. Uygun altyapı konumu, komünizm ile şekillenen doğu blokunun yıkılmasından sonra hemen Batı Avrupalı şirketlerin yerleşmesini sağladı (Prag, Bratislava ve Budapeşte yönüne E 48 otoyolu bağlantısı, Chemnitz’ten Plauen üzerinden Viyana’ya E49 bölünmüş yol bağlantısı ve Bayreuth’tan Prag’a ve Moskova’ya kadar demiryolu bağlantısı). Günümüzde Cheb, hoşgörülü, dinamik olarak gelişen Avrupai bir sınır şehridir.