Bratislava, Slovakya

Bratislava / Bratislava İlçesi / Bratislava Bölgesi / Slovakya

Keltler, Romalılar, Avarlar, Almanlar, Macarlar, Yahudiler ve Slovaklar, tarihte Slovakya başkenti Bratislava’yı şekillendiren etnik gruplardı. Macaristan İmparatorluğunun başkenti olarak (1536-1783 ve 1848), ilk Slovak Cumhuriyetinin başkenti olarak (1939-1945), Slovakya Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olarak (SSR 1968), Çek-Slovak Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olarak (1990-1992) ve (1993’ten bu yana) günümüz Slovakya’sının başkenti olarak geçirdiği hareketli tarihi süreç, ekonomik ve kültürel izler bırakan bu şehrin değişik devirlerdeki özel önemini göterir. Bu şehrin ve Viyana’ya yakın bağlantısının önemi, yüzyıllar önce idari, kültürel ve ekonomik yapılar oluşturmuş ve geliştirmiştir. Slovakya’nın merkezi olarak tüm önemli politik ve kültürel kurumlar başkenttedir.

Bratislava, doğrudan Slovakya-Avusturya-Macaristan üçgenindedir ve Çek sınırından sadece 62 km uzaklıktadır. Başka hiçbir dünya başkenti komşularına bu kadar yakın değildir. Tuna nehri kenarındaki şehrin dörtte üçü ovadadır ve kalan kısımları Karpatların eteğindedir. Kara iklimi, kuru ve sıcak bir yaza neden olur. Mayıs ayından Eylül ayına kadar 20 derecenin üzerinde sıcaklıklar normaldir.

Yaklaşık 410.000 nüfuslu ve yaklaşık 367 km² yüzölçümlü başkent, tatil yeri olarak bir çok imkan sunar. Kültürel kurumlarıyla eski şehir merkezi, Tuna nehri, parklar ve göller, her mevsimde heyecanlı, çeşitli ve ilginç programlara imkan tanır.

Bratislava, ekonomik olarak hep önemliydi. Bu durum, yirminci yüzyılın 80’li yıllarının sonundaki politik devrimden sonra önemli uluslararası şirketleri tekrar çekti. Bugün birçok uluslararası hizmet ve ileri teknoloji şirketini cezbeden bu gelişme, bölgede yerleşik üniversitelerle desteklendi.